Originaltitel | Rasmus på luffen |
---|---|
Filmtyp | Långfilm |
Kategori | Spelfilm |
Regi | |
Producent | |
Manus | |
Förlaga |
|
Produktionsland |
|
Produktionsbolag | |
Utmärkelser |
|
Åldersgräns | Barntillåten |
Dialogspråk |
|
Sverigepremiär | 1981-12-12 |
Allan Edwall ger allt som den sjungande luffaren som motvilligt tar med sig pojken som har för rakt hår för att bli adopterad. Astrid Lindgren skrev manus till sin favorit Olle...
Rasmus är föräldralös och bor på ett barnhem. Hans högsta önskan är att ha egna föräldrar. Ibland kommer det barnlösa par till barnhemmet för att adoptera ett barn men de väljer...
Rasmus på luffen fick överlag mycket positiva recensioner. Främst rosades Allan Edwalls jordnära och mustiga porträtt av luffaren men även Hellboms doftrika skildring av svensk...
Allan Edwall ger allt som den sjungande luffaren som motvilligt tar med sig pojken som har för rakt hår för att bli adopterad. Astrid Lindgren skrev manus till sin favorit Olle Hellbom.
"Dom tar alltid flickor med lockigt hår" säger en luttrad barnhemspojke som inte ens tänker tvätta sig. Det är dags igen. Ett förmöget äkta par ska välja ett barn åt sig, och de föräldralösa står uppställda på rad och tindrar för livet. Utom Rasmus, som kommer för sent och säger att han varit på dass. Det gillar handelsmannen Lars Amble, men hans hustru Lena Nyman sträcker fram sin karamellstrut mot hemmets minsta och guldlockigaste flicka.
Rasmus hår är så spikrakt att han bestämmer sig för att själv skaffa sina föräldrar. Vackra och rika. På barnhemmets dass försöker han övertala sin enda vän att rymma med honom. Men vännen vågar inte, och när Gunnar somnat lägger Rasmus ett fint snigelskal på hans bröst och försvinner.
"Nu är det sommar nu är det sol, nu är det koskit i hagen, och käringskrället hon sitter där, med kakor uti hela magen" vrålar luffaren Paradis-Oskar när han fått en småkaka i stället för pengar av en herrskapsdam han spelat dragspel för.
Oskar har vaknat i samma lada som Rasmus och inte lyckats skaka av sig den märkligt hela och rena pojken. Nu är de hungriga och står och huttrar under en gran i ösregnet. "Dina vackra och rika föräldrar, jag hoppas du hittar dem snart."
I ett ödehus bäddar luffaren med granris och pojken möblerar med sockerlådor och sätter blommor i en tomflaska. Hans högsta önskan är att de ska ha det så på riktigt.
Scenen med det lilla hemmet är gripande på allvar. Det finns en till, en som lätt hade kunnat bli för mycket. Ska man få erfarna åskådare med sig i bryggscenen gäller det att hålla tungan rätt i mun.
Barnhemsbarnen är på badutflykt och Rasmus gömmer sig i vassen, i kalsongerna. När han och Gunnar tjutande tryckt ner varandra under vattnet sitter de på en brygga och pratar, som de gjorde på dasset. Gunnar frågar om Rasmus hittat någon som han får vara hos. Rasmus virar ett vasstrå runt ena foten och svarar att han inte riktigt vet hur det ska gå. Så lägger Gunnar armen om sin väns axlar, för de vet inte om de ska ses igen i livet.
Rasmus på luffen var Olle Hellboms sista film. När han dog 1982 hade han gjort nära tjugo Astrid Lindgren-filmatiseringar, den första 1957. Han var författarens utvalda regissör, och innan han tog itu med Rasmus hade han tacklat mästerdetektiven Blomkvist, barnen i Bullerbyn, barnen på Saltkråkan, Pippi Långstrump, Emil i Lönneberga, Karlsson på taket och bröderna Lejonhjärta. Astrid Lindgren skrev manus och barnfilmslegenden Olle Nordemar producerade, för bolaget Artfilm.
Emil tycker att det är en bra idé att hissa upp en femåring i en flaggstång, Karlsson på taket är en praktnarcissist med propeller och Pippi är så gränslös att hon får dem att framstå som normala. Det längsta Rasmus har gått är att stjäla en skorpa. Det är en bedrift att lyckas göra en film om en så genomgod och kärleksfull pojke. Utan Allan Edwalls hedonistiska luffare hade det aldrig gått.
Kritikerna var överlag mycket positiva till Rasmus på luffen (som är en nyinspelning av Rolf Husbergs Luffaren och Rasmus från 1955, där Åke Grönberg spelar Oskar). Särskilt Edwall fick beröm. Så här skrev Eva af Geijerstam i DN: "Rasmus på luffen är först och sist Allan Edwalls film. Det finns inte en replik, inte en gest, inte en trudelutt som inte Allan Edwall balanserar med enastående känsla. Ibland är det i sanning en balansakt på slak lina med sentimentaliteten och idyllen lurande bak varje smörblomma."
Nina Widerberg (2018)
Den här filmen finns i Filminstitutets distribution och finns tillgänglig att boka på dcp för visning på biograf. Filmerna bokas för slutna och öppna visningar till fasta priser.
Originaltitel |
|
---|---|
Svensk premiärtitel |
|
Distributionstitel |
|
Regi | |
---|---|
Manus | |
Producent | |
Produktionsledare | |
Foto | |
Musik |
|
Scenograf | |
Klippning | |
Ljudtekniker | |
Regiassistent | |
Scripta |
|
Inspelningsledare | |
B-foto | |
Stillbildsfoto | |
Specialeffekter, foto | |
Elektriker | |
Passare | |
Ljussättare | |
Kläder | |
Smink | |
Klädassistent | |
Sminkassistent | |
Mixning | |
Övrig medarbetare |
Allan Edwall | Paradis-Oskar | ||
Erik Lindgren | Rasmus | ||
Jarl Kulle | Hilding Lif, bov | ||
Håkan Serner | Liander, hans medhjälpare | ||
Olof Bergström | länsman | ||
Rolf Larsson | poliskonstapel Bergqvist | ||
Lena Brogren | Martina, Paradis-Oskars fru | ||
Tommy Johnson | Nilsson i Stensättra, storbonde | ||
Lars Amble | handlarn, mannen som kommer till barnhemmet för att hämta ett barn | ||
Lena Nyman | handlarns fru | ||
Gösta Linderholm | Sju Attan, luffare | ||
Göran Graffman | Rosasco, luffaren med papegojan Vackra Klara | ||
Ulla-Britt Norrman | första kvinnan som Oskar och Rasmus besöker | ||
Roland Hedlund | poliskonstapel Andersson | ||
Emy Storm | föreståndarinnan på Västerhaga barnhem | ||
Svea Holst | Lille-Sara | ||
Lottie Ejebrant | fru Nilsson | ||
Georg Adelly | Lusknäpparn, skärslipare och luffare | ||
Bertil Norström | borgmästaren | ||
Pål Steen | Gunnar, barnhemsbarn | ||
Fredrik Ljungdahl | barnhemsbarn | ||
Stefan Delvin | barnhemsbarn | ||
- | Ej krediterade: | ||
Jonas Karlsson | barnhemsbarn | ||
Jonas Larsson | barnhemsbarn | ||
Viktoria Törnkvist | barnhemsbarn | ||
Björn Kinberg | kung Gustaf V | ||
Eddie Axberg | biträdet i handelsboden | ||
Maud Hansson | ena damen i handelsboden | ||
Karin Miller | andra damen i handelsboden | ||
Catti Edfeldt | fru Hedbergs piga |
Produktionsbolag | AB Svensk Filmindustri | ||
---|---|---|---|
Olle Hellbom | |||
Distributör i Sverige (35 mm) | AB Svensk Filmindustri | ||
Distributör i Sverige (DCP) | Stiftelsen Svenska Filminstitutet | 2019 | |
Distributör i Sverige (DVD) | AB Svensk Filmindustri | 2003 | |
SF Home Entertainment | 2007 | ||
Laboratorium | FilmTeknik AB | ||
Mixning | FilmMixarna AB |
Rasmus är föräldralös och bor på ett barnhem. Hans högsta önskan är att ha egna föräldrar. Ibland kommer det barnlösa par till barnhemmet för att adoptera ett barn men de väljer alltid flickor, så till slut bestämmer sig Rasmus för att ta saken i egna händer. Han rymmer och tänker själv försöka hitta sig en mamma och pappa. Första natten sover Rasmus i en lada och där träffar han luffaren Oskar. (handlingsbeskrivning från tv.nu)
Censurnummer | 122966 |
---|---|
Datum | 1981-12-02 |
Åldersgräns | Barntillåten |
Originallängd | 2875 meter |
Kommentar | Aktlängder: 560-495-330-555-415-520 m. |
Bildformat | 1.66:1 |
---|---|
Ljudtyp | Ljud |
Ljudsystem | Optisk mono |
Färgtyp | Färg |
Färgsystem | Fujicolor |
Bärare | 35 mm |
Hastighet | 24 |
Längd i meter | 2875 meter |
Längd i minuter | 105 min |
Akter | 6 rullar |
Rasmus på luffen fick överlag mycket positiva recensioner. Främst rosades Allan Edwalls jordnära och mustiga porträtt av luffaren men även Hellboms doftrika skildring av svensk sommaridyll och de musikaliska inslagen framhölls.
Lars Lönroth, SDS: "Olle Hellbom är ju vår meste Astrid Lindgren-regissör med ett tjugotal filmatiseringar av hennes böcker bakom sig. Här är det alltså ett riktigt barnfilmsproffs som varit i farten igen, och med Rasmus på luffen.
Den poetiska lyster som fick filmen om Bröderna Lejonhjärta att slå ut i full blom har tonats ned, men så befinner sig ju historien om Rasmus på ett något vardagligare plan. Sekelskiftesmiljön är precist fångad utan att som i Göran Graffmans Madicken -filmatisering framstå som en romantiserad bild av fattigdoms-Sverige. Hellbom suger aldrig för länge på de vackra bilderna av det idylliska småstadslivet med kungabesök och allt. Gustav V ses stiga av tåget vid den lilla stationen, några strofer hörs ljuda ur svenska hjärtans djup och ur nationalsången, men sedan går Hellbom raskt vidare till nästa scen.
Det är sparsmakat men bra. Ty det viktiga i filmen är ju Rasmus och Oskar, och när de båda under sin vandring mot okända äventyr klämmer i med Lillebror Söderlunds Kattvisa får de hela den svenska sommarhagen att sjunga."
Arne Norlin, AB: "Det finns en värme i allt Astrid Lindgren gör, vare sig det är en enkel bilderbok eller ett filmmanus. En gång i tiden (Pippi Långstrump t ex) gjorde Olle Hellbom schabloner av denna värme. I dag (Bröderna Lejonhjärta och Rasmus på luffen) har han lärt sig att ta vara på den."
Eva af Geijerstam, DN: "Rasmus på luffen är först och sist Allan Edwalls film. Det finns inte en replik, inte en gest, inte en trudelutt som inte Allan Edwall balanserar med enastående känsla. Ibland är det i sanningen en balansakt på slak lina med sentimentaliteten och idyllen lurande bak varje smörblomma.
Han medverkar till och med till att den moderniserade Kalle Blomkvist-historien med de båda bovarna Lif och Liander får en viktig extra botten.
Och nog måste det kännas bra att äntligen ersätta bilden av Emils ryande pappa med Oskars skrovliga kärlek i barnens sinnen!"
Bernt Eklund, Expr: "Paradis-Oskar spelas av Allan Edwall. Och Allan Edwall är klippan som bär upp Olle Hellboms vänliga värld. Han har gjort det förr och han gör det nu - mer uppenbart än nånsin.
Rasmus har hos honom turen att hitta inte bara den värme och trygghet han söker, utan också alla de andra motstridiga och komplicerade egenskaper som sammantaget gör en levande vandringsman.
I den oklanderliga sörgårdsidyllen som Olle Hellbom bygger upp (där varken länsman eller bovarna Lif och Liander hotar den grundläggande snällheten) behövs en sån Paradis-Oskar. Med honom blir luffandet inte bara en promenad under blå himmel utan verkligen en vandring i solen.
Erik Lindgren, 8-åringen som gör Rasmus, har visserligen rakt hår men är annars en personlighet av den guldlockiga hjärtkniparsorten."
Mia Tottmar, StT: "Svensk sommar, såsom man vill minnas den, det är Olle Hellboms filmer. Aldrig är solen så glittrande, abborrsjöarna så ljuvt trolska eller ängarna så härligt doftande som där.
Nu har han gjort en nyinspelning av Astrid Lindgrens Rasmus på luffen. Förstås. Vem skulle annars ha gjort det?
Och naturligtvis kommer inga förväntningar på skam. Inte heller har Hellbom blivit något mer, eller annorlunda, än just Hellbom.
För mig faller Rasmus sönder i två delar. Det är skönt och varmt att ta ledigt från vintern ett par timmar och komma in i professionell celluloid-sommar. Barnen är söta och välregisserade, miljöerna välfunna, skurkarna lagom skojiga och lagom otäcka, grusvägarna mönstergillt fotograferade och Allan Edwalls luffare lyfter den stundtals sirapsdroppande historien över både longörer och banaliteter."
Elisabeth Sörenson, SvD: "Nu gör Olle Hellbom verkligen inte några skräckskildringar och litet mer sug kunde man väl önska ibland - överhuvudtaget är det ju så att den nypa salt som finns i Astrid Lindgrens original nästan alltid försvinner i filmerna. Men Hellbom vet väl vad han gör: han vet att filmen är så mycket mer påträngande än ordet och han glömmer inte att filmen skall ses av barn.
Han jolmar ändå inte till det - han garderade sig redan när han rollbesatte filmen. Med Allan Edwall som luffaren Oskar riskerar man inte falska tonfall och bräkande idyller. Hans Oskar är en frihetsälskare som under sina vandringar hunnit tänka en del på de stora och raka frågorna. Han kan skilja på smått och stort och vet vad som väsentligen är rätt eller fel. Han är heller ingen publikfriande krumelur. Edwall får det att verka som om visorna föddes i ögonblicket, text såväl som musik. Det är för övrigt han och Gösta Linderholm som svarar för musiken i filmen."
Rasmus på luffen är en nyinspelning av Luffaren och Rasmus (1955/30).
Astrid Lindgren (f 1907) skrev manus till båda filmerna och gjorde även en radiobearbetning som sändes hösten 1955. Boken "Rasmus på luffen" utkom 1956.
Den första filmen regisserades av Rolf Husberg (f 1908), luffaren spelades av Åke Grönberg (1914-69) och Rasmus av Eskil Dalenius (f 1945).
Till nyinspelningen strök Astrid Lindgren några scener i det gamla manuset och skrev till några nya scener.
Under inspelningen, som ägde rum juni-augusti 1981 med en budget på 6 Mkr, sa regissören Olle Hellbom:
"- Vi har nog en mera psykologisk bakgrund till händelserna i den här filmen. På en punkt är den mycket annorlunda och det är när Rasmus träffar luffaren. I den gamla versionen accepterade luffaren Rasmus direkt - här är luffaren, och det är nog helt naturligt, väldigt tveksam innan han går med på att bli pappa för Rasmus.
- Det är alltid svårt att hitta bra barnskådespelare men till sist fann vi Rasmus. Fast det var värre när vi skulle spela in Pippi Långstrump. Då testade vi flera tusen flickor.
Det fanns dock 700 unga pojkar som kände sig hågade att spela Rasmus. Valet föll på Erik Lindgren (f 1971), som gick i andra klass på Kristofferskolan i Bromma.
I rollen som Gustaf V uppträder med stor porträttlikhet Björn Kinberg, till vardags redaktör för tidningen Sunt Förnuft.
Filmen inspelades till stora delar i Dagabygden i östra Sörmland, i trakterna kring Ånhammar, Björndammen med flera platser. Stadsbilderna togs i gamla Linköping. Järnvägsinvigningen spelades in på Dala-Järna station.
Rasmus på luffen blev Olle Hellboms sista regiarbete. Han avled 5.6.1982 och stod då mitt uppe i förberedelserna till en filmatisering av Astrid Lindgrens "Ronja Rövardotter". Se även Kommentar till Raggare! (1959/21).
Ronje Rövardotter (1984/21) kom i stället att regisseras av Tage Danielsson (1928-85).
Originaltitel | Rasmus på luffen (Barnbok) | |
---|---|---|
Författare | Astrid Lindgren |
Originaltitel | Luffaren och Rasmus (Film) | |
---|---|---|
Författare | Rolf Husberg | (manus) |
Astrid Lindgren | (manus) | |
Regi, förlaga | Rolf Husberg |
Sverige | 1981-06 | 1981-08 | ||||
Daga härad | Gnesta kommun | |||||
Fäboden Berggården | Gagnef | |||||
Björndammen | Flens kommun | |||||
Ånhammars säteri | Gnesta kommun | |||||
Trosa | ||||||
Gamla Linköping | ||||||
Dala-Järna | (= staden Malminge) |
Sverigepremiär | 1981-12-12 | Draken | Göteborg | Sverige | 105 min | |
---|---|---|---|---|---|---|
1981-12-12 | Scania 1 | Malmö | Sverige | 105 min | ||
1981-12-12 | Scania 2 | Malmö | Sverige | 105 min | ||
1981-12-12 | Draken | Stockholm | Sverige | 105 min | ||
1981-12-12 | Sergel | Stockholm | Sverige | 105 min | ||
Urpremiär | 1981-12-12 | Draken | Göteborg | Sverige | 105 min | |
1981-12-12 | Scania 1 | Malmö | Sverige | 105 min | ||
1981-12-12 | Scania 2 | Malmö | Sverige | 105 min | ||
1981-12-12 | Draken | Stockholm | Sverige | 105 min | ||
1981-12-12 | Sergel | Stockholm | Sverige | 105 min | ||
TV-visning | 1986-09-13 | TV1 | Sverige | (S) | ||
1993-02-11 | TV1 | Sverige | (S) | |||
1993-02-20 | TV1 | Sverige | (S) | |||
2000-08-25 | SVT1 | Sverige | (reprisseriestart) | |||
2002-05-04 | SVT1 | Sverige | (reprisseriestart) | |||
Dvd-release | 2003-11-05 | Sverige | ||||
TV-visning | 2004-06-20 | SVT1 | Sverige | (reprisseriestart) | ||
2007-04-09 | TV4 | Sverige | ||||
Dvd-release | 2007-11-05 | Sverige | ||||
TV-visning | 2008-06-06 | TV4 | Sverige | |||
2011-04-25 | TV4 | Sverige | ||||
2011-12-28 | TV4 | Sverige | ||||
2012-04-08 | TV4 | Sverige | ||||
2012-12-27 | TV4 | Sverige | ||||
2013-05-01 | TV4 | Sverige | ||||
2018-01-02 | TV4 | Sverige | ||||
2018-04-02 | TV4 | Sverige | ||||
2018-12-25 | TV4 | Sverige | ||||
2019-12-31 | TV4 | Sverige | ||||
2022-01-12 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-01-14 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-01-17 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-01-29 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-02-01 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-02-13 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-02-22 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-02-27 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-03-02 | C More Stars | Sverige | ||||
2022-03-13 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-03-26 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-04-10 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-04-20 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-04-23 | C More Hits | Sverige | ||||
2022-04-29 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-05-06 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-05-12 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-05-24 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-06-26 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-07-06 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-07-10 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-07-19 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-07-21 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-07-30 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-08-20 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-08-30 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-09-04 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-09-18 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-10-05 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-10-21 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-10-29 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2022-12-17 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2022-12-20 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2022-12-29 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-01-11 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-01-13 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-01-16 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-01-22 | C More Hits | Sverige | 105 min | |||
2023-01-28 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-01-31 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-02-12 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-02-21 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-02-26 | SF Kanalen | Sverige | 105 min | |||
2023-03-12 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-03-19 | C More Hits | Sverige | ||||
2023-03-25 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-04-09 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-04-19 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-04-22 | C More Hits | Sverige | ||||
2023-04-28 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-05-06 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-05-11 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-05-24 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-06-03 | C More Hits | Sverige | ||||
2023-06-25 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-07-05 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-07-09 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-07-15 | C More Stars | Sverige | ||||
2023-07-18 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-07-21 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-07-30 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-09-04 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-09-10 | TV4 Hits | Sverige | ||||
2023-09-17 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-10-04 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-10-20 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-10-28 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-11-19 | TV4 Stars | Sverige | ||||
2023-12-16 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-12-19 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2023-12-28 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-01-10 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-01-12 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-01-15 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-01-27 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-01-30 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-02-11 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-02-17 | TV4 Stars | Sverige | ||||
2024-02-20 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-02-25 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-03-10 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-03-23 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-03-31 | TV4 Stars | Sverige | ||||
2024-04-07 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-04-17 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-04-26 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-05-03 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-05-09 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-05-22 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-05-26 | TV4 Hits | Sverige | ||||
2024-06-23 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-07-03 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-07-07 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-07-13 | TV4 Hits | Sverige | ||||
2024-07-16 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-07-19 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-07-28 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-08-11 | TV4 Hits | Sverige | ||||
2024-08-17 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-08-28 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-09-02 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-09-15 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-10-02 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-10-18 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-10-26 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-10-27 | TV4 Hits | Sverige | ||||
2024-11-08 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-12-01 | TV4 Hits | Sverige | ||||
2024-12-14 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-12-17 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-12-26 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2024-12-29 | TV4 Hits | Sverige | ||||
2025-02-13 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2025-02-23 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2025-03-07 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2025-04-12 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2025-04-21 | SF Kanalen | Sverige | ||||
2025-04-28 | SF Kanalen | Sverige |
Originaltitel | Här kan du se en luffare | |
---|---|---|
Kompositör | Allan Edwall | |
Textförfattare | Allan Edwall | |
Sångare | Allan Edwall |
Originaltitel | Björkens visa | |
---|---|---|
Kompositör | Gustaf Raab | |
Textförfattare | Zacharias Topelius | (dikt 1853 "Björken berättar vad som kan hända") |
Sångare | Allan Edwall |
Originaltitel | Nu är det sommar, nu är det sol | |
---|---|---|
Textförfattare | Eric Engstam | |
Sångare | Allan Edwall |
Originaltitel | Gällivarevisan | |
---|---|---|
Sångare | Allan Edwall |
Originaltitel | Mannevisan | |
---|---|---|
Kompositör | Gösta Linderholm | |
Textförfattare | Allan Edwall | |
Sångare | Allan Edwall |
Originaltitel | I Eksjö sta' på Ränneslätt ... | |
---|---|---|
Sångare | Allan Edwall | |
kör | (manskör) |
Originaltitel | Kattvisan | |
---|---|---|
Kompositör | Lille Bror Söderlundh | (1955) |
Textförfattare | Astrid Lindgren | (1955) |
Sångare | Allan Edwall | |
Erik Lindgren | ||
kör |
Originaltitel | Silver Threads Among the Gold | |
---|---|---|
Kompositör | Hart Pease Danks | (1873) |
Textförfattare | Valdemar Dalquist | (svensk textbearbetning 1915) |
Emil Norlander | (svensk text) | |
Eben E. Rexford | (engelsk text 1873) | |
Sångare | Allan Edwall |
Originaltitel | Gubben och gumman | |
---|---|---|
Sångare | Allan Edwall | |
Erik Lindgren |
Originaltitel | Lincoln-visan | |
---|---|---|
Textförfattare | Hans Henric Hallbäck | (1865 "Will ni höra så ynkelig en händelse") |
Lars Bondeson | (1893 "Har ni hört den förskräckliga händelsen") | |
Sångare | Allan Edwall | |
Erik Lindgren |
Originaltitel | Kungssången | |
---|---|---|
Kompositör | Otto Lindblad | (1844) |
Textförfattare | Talis Qualis | (1844) |
Sångare | kör |
Originaltitel | Du gamla, du fria | |
---|---|---|
Kompositör | Trad | (traditionell svensk folkvisa) |
Textförfattare | Richard Dybeck | (1844) |
Arrangör | Jonas Hörnqvist | |
Sångare | kör |
Originaltitel | Kovan kommer, kovan går | |
---|---|---|
Textförfattare | Emil Norlander | (1900) |
Sångare | Allan Edwall |
Originaltitel | Aisling an óig-fhir | |
---|---|---|
Kompositör | Trad | (traditionell irländsk folkmelodi) |
Textförfattare | Thomas Moore | (engelsk text 1805) |
Zacharias Topelius | (svensk text 1870) |
Originaltitel | Aldrig komma de igen | |
---|---|---|
Sångare | Erik Lindgren | |
Allan Edwall | ||
Gösta Linderholm | (repris) | |
Arrangör | Gösta Linderholm |
Originaltitel | Här går vi vid vägen och rullar | |
---|---|---|
Sångare | Gösta Linderholm | |
Allan Edwall |
Originaltitel | Luffarvisan | |
---|---|---|
Kompositör | Gösta Linderholm | (1981) |
Textförfattare | Astrid Lindgren | (1981) |
Sångare | Allan Edwall | |
Erik Lindgren |
Originaltitel | Daisy Bell | |
---|---|---|
Kompositör | Harry Dacre | (1892) |
Textförfattare | Alma Rek | (svensk text 1906) |
Harry Dacre | (engelsk text 1892) | |
Arrangör | Sam Rydberg |
Svenska Filminstitutets kvalitetsbidrag | Stockholm | 1982 | (bidrag om 279 838,28 kr) |
---|
Uppgifterna här avser filmmaterial i Svenska Filminstitutets arkiv. Arkivets bestånd tillgängliggörs på begäran främst för forskning, andra filmarkiv och rättighetsinnehavare. Vid frågor kontakta filmarkivet@filminstitutet.se
Typ | Kopia |
---|---|
Materialbas | Acetat |
Bärare | 35 mm |
Längd i meter | 2868 |
Typ | Kopia |
---|---|
Materialbas | Polyester |
Bärare | 35 mm |
Typ | Duplikatpositiv |
---|---|
Bärare | 35 mm |
Uppgifterna här avser material i Svenska Filminstitutets arkiv. Vid frågor kontakta Bild- och affischarkivet, bildarkivet@filminstitutet.se
Storlek | Cirka 70 x 100 cm |
---|---|
Antal exemplar | 2 |
Storlek | Cirka 70 x 100 cm |
---|---|
Antal exemplar | 2 |
Storlek | Mindre än 40 x 75 cm |
---|---|
Antal exemplar | 1 |
Uppgifterna här avser material i Svenska Filminstitutets arkiv. Vid frågor kontakta Biblioteket, biblioteksexpeditionen@filminstitutet.se
Typ | Pressklipp |
---|
Typ | Priser |
---|
Uppgifterna här avser material i Svenska Filminstitutets arkiv. Vid frågor kontakta Biblioteket, biblioteksexpeditionen@filminstitutet.se
Typ | Inspelningsmanus |
---|---|
Manustitel | Rasmus på luffen av Astrid Lindgren. |
Omfång | 87 s. |
Språk | Svenska |
Typ | Inspelningsmanus |
---|---|
Manustitel | Rasmus på luffen av Astrid Lindgren. Andra versionen. |
Omfång | 135 s. |
Språk | Svenska |
Uppgifterna här avser material i Svenska Filminstitutets arkiv. Vid frågor kontakta Bild- och affischarkivet, bildarkivet@filminstitutet.se
Svartvitt papper | 13 |
---|---|
Färg papper | uppsättning |
Bakombild papper | Nej |
Dia | 11 |
Typ | Reklamtryck |
---|---|
Språk | Svenska |
Typ | Reklamtryck |
---|---|
Språk | Danska |
Typ | Reklamtryck |
---|---|
Språk | Engelska |
Typ | Reklamtryck |
---|---|
Språk | Engelska |
Bildformat | 1.66:1 |
---|---|
Ljudtyp | Ljud |
Färgtyp | Färg |
Hastighet | 24 |
Längd i minuter | 105 min |
Dialogspråk |
|
Typ | Digitalt arkivmaterial |
---|---|
Bärare | WAV |
Typ | Digitalt arkivmaterial |
---|---|
Bärare | WAV |
Typ | Digitalt visningsmaterial |
---|---|
Bärare | DCP |
Typ | Digitalt arkivmaterial |
---|---|
Bärare | MAP |
Typ | Digitalt arkivmaterial |
---|---|
Bärare | MAP |
Typ | Digitalt arkivmaterial |
---|---|
Bärare | MAP |
Typ | Digitalt arkivmaterial |
---|---|
Bärare | MAP |
Typ | Digitalt visningsmaterial |
---|---|
Bärare | ProRes |
Typ | Digitalt visningsmaterial |
---|---|
Bärare | H264 |